Connect with us

How to Cope When Food Prices Increase

Frugal

How to Cope When Food Prices Increase

Image courtesy of Michael Stern

Food is something that we all have to buy and so when the prices of food go up, then it affects everyone. It can be a situation that some people can easily manage and other people cannot. How well we manage will depend on how much the prices go up and how much of our budget goes on food as well as how much spare money we have. Some people will be able to absorb the cost, but others will not.

If you find it hard to manage food price increases then there are different things that you can do to be able to cope. You may be able to find ways to get more money, to cut your expenses or to choose cheaper food. Earning more money is not always easy, but it is always worth looking in to. You may be able to find a way to make more money from your current job by asking for a pay rise or working more hours, you could do extra work elsewhere such a free lancing or getting an evening job. This can be quite a drastic measure just to pay for food price increases. Cutting other expenses might help though, see if you can switch suppliers or financial institutions to save money, cut down spending on luxuries and you could even consider moving to a cheaper home. However, one of the easiest and quickest ways to save money is to change the way that you shop for food.

The first way to cut food prices is to switch supermarkets. Many of us do not shop at the cheapest supermarket and by changing you could end up saving a lot. Which supermarket is cheaper for you will depend on the types of food that you buy. So go to a supermarket price comparison website and put in items that you would normally buy in a week and compare the prices to see which supermarket would be cheaper. You could save a lot of money this way, but remember to allow the cost of petrol if you have to drive further to use it. It is also worth comparing prices within the supermarket as well.

You will find that when looking for a certain product there are likely to be different versions of it. For example if you want apples, you will find there are lose, bagged, organic, dried, jarred and maybe tinned. With fish you can buy it at a counter, out of the fridge, frozen, in a tin, in a ready meal, bread crumbed or with sauce or plain. There are many options and these will change the price a lot. Often the product will be cheaper in its simplest form, but this is not always the case as frozen chips can be cheaper than some potatoes bought loose. So comparing process between these will allow you to change your shop according to cost. You will also find that it is worth comparing brands as some will be cheaper than others.

Continue Reading

Rachel Henderson is a professional freelance writer from the UK. She writes on many subjects but specialises in personal finance. As well as contributing to various blogs and websites she has her own website tracking her own money making process http://www.turnonepoundintoonemillion.com and sells her books through http://www.bowbridgepublishing.com.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

More in Frugal

To Top