Image courtesy of David Bleasdale

It can seem that we are being squeezed in all directions financially and this means that cutting costs everywhere can be beneficial. However, no one wants to be forced to eat unhealthily because they do not have a lot of money. However, there are some great ways to eat well without having to spend too much money.

The first thing to do is to avoid the expensive superfoods. You do not need them to be healthy, there are alternatives that are cheaper and do as much good. You can research this online if you want to, but if you have a good range of different foods, then you should be able to get all of the nutrients that you need without having to buy these expensive items.

It may seem that junk food and unhealthy items are cheaper in the supermarket than buying unprocessed foods. However, if you look hard and shop around, you should still be able to find a range of foods that you will be able to eat. One of the best ways is to have a big range of fruit and vegetables. Within this you can have juice, dried, tinned, frozen and fresh and so it is wise to compare the prices of these different types to see which are the cheapest. If the tinned, dried or frozen are reduced, then stock up if you have the space to store them as they will last a long time. As well as comparing this way, it is wise to compare across different supermarkets and shops. Do not assume that a specific one is cheaper because of its reputation. It will depend on the specific items that you buy as to whether you will end up spending less. There are comparison websites online where you can select a typical basket of shopping and compare the prices.

It is worth considering the types of food that you are buying and eating. If you have food that is more filling, then you will not need to eat so much of it and this could save money. Fats, proteins and whole grains are more filling than refined carbohydrates and so by changing what you have in the meal, you will find that you may be able to eliminate snacking and reduce your portion size.

It is worth noting that breakfast cereals are really expensive and replacing them with porridge, making your own muesli or granola or having fruit or toast for breakfast could save a great deal of money. Pre-packaged foods, such as ready meals can also be a lot more expensive than buying the ingredients to make your own and you can make it healthier as well. Check branding as well, as you will often find that a supermarket brand will be just as good, if not better than a big brand and it will usually be cheaper too.

Although it has been said many times it is worth repeating finally that you should take a list when shopping and stick to it. Check the cupboards before you go, make sure you use up food before buying new and do not be tempted to buy things that you do not need.